Uzakyol Vardiya Mühendisi olan Aybars Oruç Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi’ne birincilikle girmiş olup 2006 senesinde bölüm üçüncüsü olarak mezun olmuştur. 2008 yılında Galatasaray Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’ndan, 2010 senesinde ise %80 oranında burs sağlanarak eğitim gördüğü TÜDEV Tuzla Deniz Eğitim Merkezi’nden mezun olmuştur. TÜDEV’in İngiltere merkezli BTEC eğitim sisteminden de mezun olmayı başarabilen ilk gemi makineleri programı öğrencisi olup Higher National Diploma (HND) sahibidir. Tam burslu olarak eğitim gördüğü Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nun 2012 senesi mezunudur. Ardından Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne %50 burslu olarak devam etmiş ve 2015 senesinde mezun olmuştur. Ayrıca Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği diplomasına da sahiptir. Piri Reis Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği anabilim dalından Tankerler için Siber Risk Değerlendirmesi ve Savunma Yöntemleri isimli İngilizce tezi ile 2020 yılında mezun olmuştur. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘nde Denizde Siber Güvenlik alanında doktora düzeyinde çalışmalarını sürdürmektedir.

2005-2006 seneleri arasında Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı iki farklı kurtarma gemisinde lise stajını yapmıştır. 2007 senesinde İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından öğrenci eğitim gemisi STV Kaliakra’ya gönderilerek yaklaşık 15 gün süresince Bulgar denizcilik öğrencileri ile birlikte eğitime tabii tutulmuştur. 2009 senesinde denizcilik sektörünün dünyadaki en önemli temsilcilerinden birisi olarak kabul edilen İngiltere merkezli Zodiac Maritime Agencies‘e ait bir LPG tankerinde 6 ay süreli açık deniz stajını gerçekleştirmiştir. 2011 senesinde Türkiye’nin en önemli denizcilik şirketlerinden birisi olan Geden Lines tarafından işletilen 104.000 deadweight tonluk bir petrol tankerinde ilk zabitliğini yapmıştır. Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas Denizcilik Şirketi’nin çeşitli konteyner gemilerinde 3. Mühendis olarak çalışmıştır. Kimyasal tanker taşımacılığı alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birisi konumunda olan Armona Denizcilik bünyesinde 4 yıl süresince HSEQ Coordinator ve akabinde HSEQ Superintendent olarak görev yapmıştır. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘nde MarCy (Maritime Cyber Resilience) projesinde çalışmaktadır.

2008 senesinde MRC Group’ta 2 ay süreli ofis stajı yapmıştır. Uluslararası düzenlenen Tall Ships’ Races yarışlarına yönelik olarak 2009 senesinde, dönemin İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Baş Danışmanı olan Sn. Yılmaz Dağcı’nın asistanlığını yürütmüştür. 2011-2012 akademik yılında Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda Öğrenci Asistanı olarak çalışmıştır.

2007 senesinde kurulan Denizcilik Öğrencileri Derneği’nin kurucularından birisidir ve bir yıl için Disiplin ve Denetleme Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 2009-2014 yılları arasında Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. TÜDEV Mezunlar Derneği’nin Onursal Üyesi’dir. 2017 senesinde İngiltere gemi mühendisleri birliği IMarEST‘e üye olarak kabul edilmiştir. 2018 senesinde ise İngiltere mühendislik konseyi olan Engineering Council‘a üye olmuştur. 2019 senesinde İngiltere mühendislik ve teknoloji odası IET‘ye üye olarak kabul edilmiştir.

IMO tarafından Ocak 2018’te yayınlanan Current Awareness Bulletin isimli yayının “Maritime Security” kategorisinde I, Pirate: A Cyber Story In The Maritime Industry isimli yazısına yer verilmiştir.

Link: https://www.aybarsoruc.com/wp-content/uploads/2019/05/IMO-Cyber.pdf

2019 senesinde İngiltere gemi mühendisleri birliği IMarEST tarafından Umman Askeri Teknoloji Koleji’nde düzenlenen International Conference on Marine Engineering and Technology (ICMET Oman) konferansında Tanker Industry is More Ready against Cyber Threats isimli çalışması ile bir sunum gerçekleştirmiştir.

Anlatım: https://www.e-marineeducation.com/tr/e-MarEdu_TV/31._ICMET_Oman_2019.mp4

Çalışma: https://www.aybarsoruc.com/Tanker-Industry-is-More-Ready-against-Cyber-Threats.pdf

TÜDEVMED

Birer Avrupa Birliği projesi olan eGMDSS ve MarTEL’de pilot öğrenci olarak rol almıştır. 2012 senesinde Avrupa İskan ve Kalkınma Bankası’nın denizde kadın istihdamının arttırılmasına yönelik Türkiye, İngiltere ve İsveç’te gerçekleştirdiği bir projede “Denizde Kadın Eteği” başlıklı yazısı ile referans olarak kabul edilmiştir. 2016 senesinde Gemilerde Su Analizleri ve Islah Yöntemleri isimli  e-kitap yayınlamıştır.

Beykoz Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi,  Ziya Kalkavan Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi gibi pek çok orta ve yükseköğretim kurumunda paneller vermiştir. Arkas Holding tarafından çıkartılan “Seyir Defteri (Arkas News)”, Denizci Öğrenciler Derneği tarafından çıkartılan “Denizden” gibi çeşitli süreli yayınlarda ve sektörel internet sitelerinde yazıları yayınlanmıştır.

Denizcilik sektöründeki pek çok kişinin ziyaret ettiği CyberOnboard.com, e-MarineEducation.com ve GemiadamlariSinavi.com internet sitelerinin sahibidir. Çeşitli web yazılımlarının Türkçeleştirilmesine katkıda bulunmuştur. Halen önemli bir web yazılımının Resmi Türkçe Destek Sağlayıcısı’dır.

“Akran Dayanışması ve Risk Önleme”, “Liderlik”, “Vücut Dili Okuma ve Kullanma” gibi çeşitli kişisel gelişim sertifikalarına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce ve başlangıç düzeyinde İspanyolca bilmektedir.

Son Güncelleme: 01 Ağustos 2020